Po více než padesáti letech proběhlo v Hradci Králové mezistátní utkání - jednalo se o utkání dorostu do 17 let

Spustili jsme nové webové stránky http://mlady-atlet.cz. Všechny uživatelské účty byly přeneseny do nového webu. Starý web již slouží pouze jako archiv informací. Navštivte náš nový web.

Článek z www.atletika.cz:
Čeští dorostenci ovládli mezistátko

Národní výběr atletů do 17 let porazil na mezistátním utkání v Hradci Králové soupeře z Maďarska a Slovenska. Soupisku pro světový šampionát do 17 let rozšířil kladivář Lauterkranc, blýskli se Pícha a Paličková.

K triumfu českého týmu přispěly větší měrou dívky, které vyhrály svou kategorii o 21 bodů, chlapci naopak o 11 bodů prohráli s Maďary. Třetí příčku v obou kategoriích, a tedy i celkově obsadili Slováci. „Pořadatelství bylo na dobré rovni a vytvořilo podmínky pro vynikající výsledky našich atletů. Přispělo k tomu i první skutečně atletické počasí po dlouhé době. Potěšitelné je vítězství českého týmu, chlapci by ovšem měli trochu přidat, aby i oni Maďary poráželi,“ hodnotil vedoucí družstva Dušan Molitoris.   

Jako nejlepší individuality z českého týmu byli vyhlášeni výškař Petr Pícha a sprinterka Veronika Paličková. Pícha si v soutěži vylepšil osobní maximum na 216 cm, čímž se podle tabulek IAAF zařadil mezi dorostenci na čtvrté místo na světě. Na nejlepšího ze soupeřů měl k dobru propastných 18 cm, a to ještě své účinkování v soutěži pro únavu předčasně ukončil.

Paličková vyhrála stovku i dvoustovku, přičemž na kratší z tratí, na níž má splněný A limit pro světový šampionát své věkové kategorie, stlačila svůj čas už na 11.79. Zaostala tak jedinou setinu od národního rekordu, který drží společně Hana Benešová a Štěpánka Klapáčová. Na dvoustovce pak Paličkové po výkonu 24.56 chybělo šest setin ke splnění limitu B.

Nově se na soupisku pro červencový šampionát v Doněcku vepsal kladivář Jaroslav Lauterkranc, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 66.77 m a o 77 cm tak vyhověl B limitu. Další pak potvrdili nebo dokonce zlepšili své nominační výkony. Týká se to především čtvrtkařky překážkářky Jany Reissové, jež ubrala téměř půl vteřiny na 60.35, což ji podobně jako Píchu řadí na aktuální čtvrté místo světových tabulek v kategorii do 17 let. 

Dosavadní B limit povýšila na ostré kritérium čtvrtkařka Zdeňka Seidlová, když se zlepšila na  55.29. Dálkařka Veronika Šádková zopakovala B limit 597 cm, v sezoně však již má skočeno dále. Obdobně přidala další kvalitní výkon k předešlým oštěpařka Natálie Durčáková, když hodila 52.02. Talentovaný běžec Filip Sasínek stvrdil výkonem 3:55.25 limit na patnáctistovce, přičemž z dřívější doby již má na kontě A limit na stýplu a „béčko“ na osmistovce.  

Velkou porci bodů pro národní tým vybojoval domácí vícebojař Jan Doležal, který už je v nominaci pro Doněck na osmiboj, když vyhrál dálku (7.02), byl druhý na překážkách (14.22) a třetí v disku (51.03), vše v nových osobních rekordech.

Při soutěži padly dva národní rekordy dorostenecké kategorie. Maďarka Petra Répási zaběhla výtečnou stovku překážek 13.50,  což ji v tabulkách IAAF řadí na druhé místo na světě mezi dorostenkami. Jana Reissová vytáhla na trati 400 m př. Slovenku Michaelu Peškovou vylepšila k času 61.58 . 


Výsledky:

Dorostenci: 1. Maďarsko 155 b, 2. ČR 144 b, 3. Slovensko 88 b

Dorostenky: 1.ČR 144 b, 2. Maďarsko 123 b, 3. Slovensko 119 b

Celkově: 1. ČR  288, 2. Maďarsko 278, 3. Slovensko 207

 

Autor: Adam Pražák, Český atletický svaz

 

Další informace